Sojauba

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z
Ä
Õ
Ö
Ü
Š
Ž
Soja ja tiibeti meditsiin

Sojauba

Glycine max

tib. Sen-Kar

Maitse ja omadused: magus, mõru; neutraalne

Sünonüümid: –

Funktsioon: suurendab keha koostisosi, rahustab tuult ( stress –rLung), neutraliseerib mürkide mõju, on hea diureetikum e. vee väljutaja ja tursete leevendaja. Leevendab valu liigestes. Parandab haavandeid ja on hea verehaiguste puhul. Hea kuuma kehatüüpi ( tripa) inimestele.

Lisaks veel: Sojaubades on. hea asendamatute rasvhapete vahekord, mis aitab kaasa luude tugevusele, soodustades kaltsiumi jäämist luudesse. Rauast omastab organism üle poole, kuna raud on sojas hästiimenduva ühendina. Soja sisaldab rohkelt B6-vitamiini, mis toetab punaseid vererakke ja ainevahetust, ning B1-vitamiini, mis toetab kesknärvisüsteemi ja südametegevust. Sojas on külluslikult letsitiini, mis stimuleerib hormoone ning aitab kaasa ajutegevusele, tugevdab närvide tööd, reguleerib valkude moodustumist, happe-aluse tasakaalu, aitab hoida normis kolesteroolitaset ning on kasulik nahale. Sojas on palju kiudaineid ,mis soodustavad seedimist ning selle bioloogiliselt aktiivsed ühendid võivad blokeerida kolesterooli imendumist, soodustades viimase eraldumist organismist. Sojas sisalduv fütiinhape on tõhusaks abivahendiks võitluses vähi vastu. Sojas looduslikult heas vahekorras olevad Omega-3 ja Omega-6 rasvhapped tugevdavad organismi vastupanuvõimet ning aitavad vältida kõrget vererõhku ja veresoonte lupjumist. Tänu suurele valgu kogusele leidub sojas vähe süsivesikuid, mis teeb soja asendamatuks toiduaineks diabeetikule ja kaalujälgijatele.

Vastunäidustused: suurtes kogustes võib häirida tuult rLung ja tõsta stressitaset, raskesti seeditav ja võib häirida seedekuumust e. seedevõimekust ja tõsta lima ( badkan). Ei sobi kui on migreen, kilpnäärme probleemid, sojavalguallergia.

Ja veel: Sojast on kirjutatud palju poolt ja vastu. Soja on heaks aseaineks loomsele valgule taimetoitlaste laual, Siiski on tegemist “õhtumaades” võõra liigiga ja kui me ei ole sellega kokku puutunud juba lapsepõlvest ja võib ka öelda, et põlvkondade kaupa, siis tasub sojaga olla väga mõõdukas.

Siin veel natuke lugemist. Antud artikkel on meie lehel vaid illustreeriva sisuga ja ei pretendeeri absoluutsele tõele. Olgem elutervelt kriitilised 🙂

The dark side of soya: how one super crop lost its way