Tiibeti arsti tõdemus: “Lääne inimesed mõtlevad ja söövad liiga palju”
Lääne inimese peamised tervise probleemid algavad sellest, et nad mõtlevad liiga palju ja söövad liiga palju. Seda on tõdenud paljud Tiibeti arstid pärast siinsete inimeste haigustega lähemalt tutvumist.
Tunnustatud Tiibeti arst, dr Machik, märkis Eestis meditsiinikursusi andes, et teda paneb üllatuma, kui sageli ja palju meie inimesed kohvipauside ajal suupisteid näksivad. Selle taustal pole ime, et pidevalt poolseedunud toidule uut materjali otsa saades koormatakse seedesüsteem üle ning sealt alguse saavad laia spektriga tervisehädad ei lase ennast kaua oodata. Teist äärmust esindavad tema sõnul need, kes unustavad üldse päeva jooksul süüa ning teevad seda siis ühe korraga ning ebamõistlikus koguses. Kui läbimõtlematule ja süsteemitule toitumisele lisada meie ühiskonna esindajaid valdavalt kimbutav stress, ütleb immuunsüsteem kiirelt üles.
Tiibeti meditsiini seisukohalt rikub vale toitumine meie keha uute rakkude lakkamatu uuendamise alustalaks olevat seedevõimekust ehk „seedetuld”. Piltlikult öeldes ei suuda soolestiku normaalseks funktsioneerimiseks vajalik kuumus sisse söödud toitaineid korralikult läbi küpsetada ja poolseedunud aineosakesed hakkavad kehas ebasoovitavaid protsesse esile kutsuma. Tasakaalust läheb välja ning ärritub mao, maksa ja sapipõie, soolestiku ning põrna töö ning peenenergeetilisel tasandil kõikide kehaenergiate tasakaal.
Stress ja pinge koos sellega kaasneva üle mõtlemisega viib organismis nihkesse tuule energia, mis on kõiki protsesse liikumises hoidev jõud k.a seedimine, fekaalide väljutamine, vereringe ning närvisüsteemi funktsioneerimine. Laastatud seedekuumus ning häiritud tuuleenergia lükkab immuunsüsteemi kiirele allakäigule, väljendudes algselt seedehäiretena (puhitused, toidutalumatused jm seedehäired) ning närvisüsteemi hädadena (unehäired, kontsentratsioonivõime langus, ärevus, pingepeavalud jm). Ühtekokku kujunevad välja krooniline väsimus, libiido langus, külmetavate käte ja jalgade sündroom. Pikemas plaanis paljud teised tervisehädad, kuni onkoloogiliste haigusteni.
Tiibeti meditsiinis kastutatavaks haigusi ennetavateks ning ka juba tekkinud terviseprobleemide kõrvaldamise fundamentaalseks lahenduseks on seedejõudluse tõstmine ja hoidmine ning tuule rahustamine ja kontrollimine. Esimese toetamiseks soovitatakse süüa korrapäraselt ning mõistlikes kogustes, juua söögi vaheaegadel võimalikult kuuma keedetud vett, vältida liiga palju tooreid ja külmi toite ning jahedaid või suisa jääkuubikutega serveeritud karastusjooke ja vett. Seedekuumuse taastamiseks ning hoidmiseks kasutavad tiibetlased sageli pikemate kuuridena „Sedru“ tüüpi retseptidel põhinevaid taimesegusid. Üheks väga levinud näiteks on Sedru 5, mida Euroopas toodetakse Padma Digestin nime all.
Tuule energia rahustamiseks ja kontrolli all hoidmiseks on soovituslikud hingamis- ja mõtlusharjutused. Nii, nagu meie esiemad kasutasid meele rahustamiseks nurmenukku, naistepuna või muid rahustavaid taimi või nende segusid, on Tiibeti meditsiini kuulus rahustav taimesegu kasutusel „Srogzin 11“ nime all. Euroopa turul esindatud Padma Nervotoninina. Algupärasest retseptist erineb Nervotonin vaid ühe komponendi poolest – Euroopa turu nõuete kohaselt koosneb see vaid taimsetest osistest ning puudub jänese südamest saadud preparaadid, mis pärimusmeditsiini kogemuste kohaselt aitab samuti ärevuse ning liigse pabistamise vastu. Ometi toimib Švetsis tehtud uuringute kohaselt Nervotonin kümnest komponendist koosneva taimse ühendina samuti suurepärase meelte selgindaja ning närvisüsteemi tasakaalustajana.
Kombinatsioon Padma Digestin ning Padma Nervotonin töötab hästi kaasaja inimeste seedejõudluse ja närvisüsteemi toimimise tasakaalutusest tulenevate probleemide lahendajana.
Tiibeti meditsiini soovituste kohaselt sobib enamikele inimestele kõige paremini süsteem Digestin (2 kapslit) hommikul enne sööki ning Nervotonin (2 kapslit) õhtul pärast sööki. Akuutsete probleemide korral võib kogust suurendada 4-6 kapslini päevas.
Autor: Silva Soobik
Sowa Rigpa terapeut Men Lingi Keskuses