Iidse tiibeti meditsiini paastutarkus
Kel kevadel plaan puhastada ja toetada keha paastuga, siis tasuks seda proovida Tiibeti pärimusmeditsiini metoodikaga, mis on ohutum ning pikemaajaliste tulemustega.
Paastumise eesmärgiks on kõikides õpetustes keha puhastamine ning seedimisele koormusvaba aja andmine. Tiibeti pärimusmeditsiini õpetuste kohaselt vananeb meie keha peamiselt kahe pideva protsessi mõjul. Need on hingamine ja seedimine. Seetõttu soovitatakse keha vanumise vastu erinevaid hingamisharjutusi, kaasaarvatud hingamispeetusega toimingud, ning omaette keha noorendamise õpetus käib paastumise kohta. Viimase eesmargiks on laadida ja anda puhkust kogu meie ainevahetuse ja immuunusüsteemi olulisemale alustalale, seedekuumusele.
Samuti on kevadel meie kehasse akumuleerunud talve jooksul külma ja lima, mida paast peaks aitama “sulatada”. Õige paastumine peab tiibetlaste õpetuste kohaselt toimuma targalt, keha mitte äärmustesse viies ning külma lima vähendamisega teisi kehaenergiaid mitte tasakaalust välja lükates. Sageli harrastatav külma veega radikaalne individuaalset kehatüüpi ja tervislikku seisundit mittearvestav paast seda aga just teeb. Tagajärjeks võivad olla järgmised tulemused: – paastu tagajärjel tõuseb kehas tuule/õhu energia, tekitades närvisüsteemihäireid, probleeme unega, keskendumisraskusi, südamerütmihäireid, ärevust jne. Tuule energia võib radikaalse külma paastuga olla häiritud kuni pool aastat. – liigne tuul käivitab tuleenergia ning tulemuseks on akuutsete või krooniliste põletike aktiveerumine paastujärgselt. Nende viljad võivad konkreetse haigusena ilmneda aga alles mitmeid kuid pärast paastu, mistõttu ei osata neid hiljem seostada.
Liiga külm paast võib seedekuumust toetamise asemel hoopis nõrgestada, mille tulemuseks on hiljem aeglustunud ainevahetus, seedimisraskused, kiirelt taastuv või lausa lisanduv kehakaal, külma tüüpi haigustele vastuvõtlikkus nagu köha ja nohu aga ka erinevad tsüstid, tursed. Nende vigade vältimiseks soovitab tiibeti meditsiin tarbida paastumise ajal ainult sooja keedetud vett või teed, mitte aga jahedaid jooke. Oluline on jälgida oma kehatüüpi ja tasakaalutusi ning nende reguleerimiseks tarbida vajadusel kas köögiviljamahla või köögiviljapuljongit. Esimest pigem tule tasakaalustamiseks ja teist tuule rahustamiseks. Samuti ei soosi tiibetlased veega klitsiiri, mis rikub tugevalt soolestiku mikrofloorat ja rikub taas soolestikus jääkainete väljutamist toetavat tuult. Äärmisel juhul tehakse klistiiri sooja seesamiõliga. Õigesti toimides on paastu tulemuseks tugev seedekuumus, mis laseb toitainetel paremini omastuda, toetab paremini raku ülesehitust ja metaboolikat, tugevam immuunsûsteem, rahulik meel ja paastu ajal langenud kehakaalu püsimajäämine.
Kuidas kehakaalu vähendada ja hoida, mil moel kolesterool ja veresuhkur mõjutavad meie tervist ning kuidas neid kontrolli all hoida ning kuidas emotsioonid üldse meie keha ning kaalu mõjutavad – kõigest sellest tuleb juttu kevadisel keha-meele koolitusel.
Autor: Silva Soobik
Sowa Rigpa terapeut Men Lingi Keskuses
Loe lähemalt veel: FB Üritused